Passasjerer sett bakfra i en solfylt lokalbuss med bylandskap utenfor vinduene.
Prosjektet «Mot vold og trusler på bussen» håper at krav om kurs mot vold blir en ny bransjestandard.

Krever opplæring mot vold og trusler på bussen

De som vil kjøre buss i Trøndelag, må forplikte seg til å gi bussjåførene kurs i å forebygge, håndtere og følge opp vold og trusler.

Publisert

Vold på bussene øker. – Og vi mener det er store mørketall, sier Monica Kravdal til Adresseavisen. Kravdal er prosjekleder for «Mot vold og trusler på bussen»; et prosjekt som tre fagforbund står bak.

Hun forteller avisen både om hendelser der det er sjåføren som er utsatt og hendelser mellom passasjerer. De slåss, de har kniv, og for ikke lenge siden var det en som gikk løs på bussen med øks i Trondheim.

Nå har AtB, som administrerer kollektivtrafikken i Trøndelag, bestemt seg for å ta med arbeidet mot vold og trusler i det nye anbudet sitt. Når kontraktene for 2028 og 2029 skal lyses ut, ber de om at tilbyderne forplikter seg til å gi bussjåførene et kurs i å forebygge, håndtere og følge opp vold og trusler.

– Vi håper AtBs  krav er starten på en ny bransjestandard, sier Monica Kravdal til Adresseavisen.

Powered by Labrador CMS