Vil utfordre Microsoft i sykehusene:
180.000 brukere er mellomstort for oss
Sykehusinnkjøp undersøker om markedet er modent nok til å utfordre dagens Microsoft-løsninger. Nå melder Nextcloud seg på. Selskapet vil forsøke å delta i en fremtidig konkurranse, og mener størrelsen på den norske spesialisthelsetjenesten ikke er noen hindring.
Sykehusinnkjøp er i gang med å undersøke hvordan fremtidens kontorstøttesystemer for spesialisthelsetjenesten skal se ut, og som Anbud365 skrev i går kartlegges blant annet avhengighetene til dagens Microsoft-løsninger.
Sykehusinnkjøp vurderer også ulike leveransemodeller og har bekreftet at oppdeling av en fremtidig anskaffelse kan være en mulig løsning. Samtidig ber de markedet om innspill til hvilke løsninger som faktisk finnes og kan fungere. Nå kommer et tydelig svar fra en av Microsoft-utfordrerne.
– Vi vil definitivt ta sikte på å delta i en slik konkurranse, forutsatt at den ikke uttrykkelig utformes slik at bare Microsoft eller deres partnere kan konkurrere, uttaler Frank Karlitschek, administrerende direktør i Nextcloud, til Anbud365.
Han mener norske sykehus bør ha et reelt valg om hvor dataene lagres og hvem som kontrollerer dem.
180.000 brukere skremmer ikke Nextcloud
Ifølge Karlitschek vil anskaffelser av denne størrelsen normalt gjennomføres i samarbeid med systemintegratorer og hostingpartnere. Han trekker konkret frem Redpill Linpro som en partner Nextcloud kan samarbeide med i Norge.
Når det gjelder størrelsen på organisasjonen ser han absolutt ingen hindringer. På spørsmål om det er realistisk at Nextcloud kan betjene spesialisthelsetjenestens rundt 180.000 brukere, svarer han:
– 180 000 ville vært en mellomstor Nextcloud-installasjon. Vi har kunder som driver tjenester med millioner av brukere, som Deutsche Telekom.
Karlitschek viser også til store offentlige utrullinger i flere europeiske land. Han trekker blant annet frem Frankrike og Tyskland, der Nextclouds løsninger er tatt i bruk i større offentlige virksomheter. Selskapet viser også til universiteter med titusenvis og over hundre tusen brukere.
Mye av Microsoft 365 kan erstattes
Sykehusinnkjøp har samtidig understreket overfor Anbud365 at Microsofts kontorstøtteprogrammer er brukt bredt og over lang tid i spesialisthelsetjenesten, og at de har en sentral rolle i den daglige driften.
Nextcloud mener likevel at alternativene i dag kan dekke store deler av funksjonaliteten ansatte bruker til daglig. Karlitschek trekker frem fillagring og deling, dokumentredigering, kalender, kontakter, e-post, chat, videomøter og KI-assistentfunksjoner.
Gjennom et større økosystem av løsninger mener han også at funksjonalitet utenfor selve Nextcloud-plattformen kan erstattes. Som eksempel trekker han frem identitets- og tilgangsstyring, der andre løsninger kan være alternativer til Microsoft Entra ID.
– Teknologien er ikke den begrensende faktoren. Alt er mulig, fastslår Karlitschek.
Han mener samtidig at europeiske teknologileverandørers evne til å konkurrere med de store amerikanske aktørene lenge har blitt undervurdert, og retter kritikk mot europeiske myndigheter for ikke i større grad å ha omsatt ambisjonene om teknologisk uavhengighet i konkrete valg.
Risikoen ved avhengigheten undervurderes
Hvis teknologien finnes, hva er da den største hindringen når store offentlige virksomheter vurderer å forlate Microsoft? Ifølge Karlitschek handler det vel så mye om organisasjonen som om teknologien.
–Det er ofte ikke teknologien som er den største utfordringen ved et bytte, men å få organisasjonen og brukerne med på endringen. Når det gjelder funksjoner og teknisk kapasitet, er Nextcloud og andre løsninger basert på åpen kildekode på nivå med Microsoft, poengterer han.
En av de største utfordringene er ifølge Nextcloud-sjefen å få brukerne med på overgangen til nye verktøy. Samtidig mener han at virksomheter ofte legger større vekt på risikoen ved å bytte enn på risikoen man tar ved å bli værende hos samme leverandør
– Arbeidet med å bytte løsning blir ofte vurdert som mer krevende enn det faktisk er, mens risikoen ved leverandøravhengighet blir undervurdert. Som en konsekvens blir kontrakter fornyet fordi det oppfattes som mer risikabelt å bytte enn å fortsette avhengigheten, utdyper Karlitschek
Han advarer også mot en «alt eller ingenting»-tilnærming. Etter hans syn kan store deler av en digital arbeidsplass flyttes til uavhengige plattformer uten at virksomheten må skifte ut absolutt alt samtidig.
Vil ikke nødvendigvis splitte kontorstøtten
Sykehusinnkjøp har overfor Anbud365 bekreftet at det kan være aktuelt å dele en fremtidig anskaffelse i flere områder for å åpne for ulike løsninger og leveransemodeller. Nextcloud mener imidlertid at spørsmålet ikke bare er om anskaffelsen deles opp, men hvor skillet går.
– Vi mener en integrert brukeropplevelse er avgjørende for å få brukerne med på endringen. Derfor vil vi ikke anbefale å splitte selve samarbeidsverktøyene, sier Karlitschek.
I stedet peker han på koblingen mellom programvare og blant annet hosting, identitetsforvaltning, operativsystemer og plattformer for skyapplikasjoner. Når mange slike funksjoner kjøpes fra samme leverandør, kan det være praktisk på kort sikt, men samtidig øke leverandøravhengigheten, mener han.
Vil skille programvaren fra driften
Nextcloud mener derfor at en fremtidig anskaffelse bør utformes slik at operative tjenester som hosting kan kjøpes separat fra selve programvareplattformen. Alternativt bør oppdragsgiver sikre seg muligheten til å skifte fra én driftsleverandør til en annen.
– Dette vil redusere avhengigheten betydelig, fastslår Karlitschek.
Han mener også at anskaffelsen bør stille krav til åpen kildekode og interoperabilitet – altså at ulike systemer skal kunne samhandle. Samtidig må ansvaret for selve integrasjonen plasseres tydelig. Det kan etter hans syn gjøres gjennom en egen kontrakt eller gjennom vilkårene i hovedkontrakten.
Dermed handler konkurransebildet, slik Nextcloud ser det, ikke bare om å finne en ny leverandør som kan erstatte Microsoft.
Det handler også om å utforme den digitale infrastrukturen og anskaffelsen slik at oppdragsgiver senere kan bytte leverandører og komponenter uten å måtte skifte ut hele den digitale arbeidsplassen.